Bałtyk to jedna z naszych najważniejszych atrakcji turystycznych, tymczasem w akwenie ląduje coraz więcej śmieci i zanieczyszczeń. Ma to katastrofalne skutki dla środowiska, a w konsekwencji również dla nas wszystkich. Działania są potrzebne tu i teraz, dlatego zaplanowaliśmy na 2023 rok szereg akcji, które mają na celu edukować w zakresie wody i problemów związanych z tym aspektem. Jedną z nich jest Spacer dla Bałtyku, który startuje 22 marca z okazji Dnia Ochrony Bałtyku i zachęca do pomagania przez sprzątanie okolicznych plaż przy dowolnej okazji. Każdy może wziąć w niej udział i odebrać wyjątkową nagrodę od ROBYG!
Bałtykowi szkodzi wszechobecny plastik, fragmenty sieci, niedopałki papierosów – zarówno te dryfujące w wodzie, jak i zalegające na plażach.
– Śmieci to jeden z problemów, z którymi mierzy się Bałtyk. Stanowią one nie tylko zagrożenie dla stanu środowiska morskiego i organizmów w nim żyjących, ale również obniżają atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną danego rejonu. Większość śmieci znajdowanych na miejskich plażach jest pochodzenia lądowego, natomiast w pozostałych obszarach wybrzeża odpady zwykle docierają na plażę po sztormach, kiedy wyrzucane są na brzeg z morza. Według danych pochodzących z monitoringu HELCOM (międzynarodowa Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami na nadmorskich plażach są plastik i papier. – mówi Katarzyna Spich z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego - Dużą część śmieci na polskich plażach stanowią również niedopałki papierosów, które są pozostawiane przez użytkowników plaż. Odpady o dużych rozmiarach zwykle po prostu obniżają estetykę danego miejsca, jednak z upływem czasu rozpadają się na mniejsze elementy (często mikroskopijnej wielkości), które z wiatrem mogą zostać przetransportowane z plaży do morza, gdzie mogą zostać pomylone przez organizmy z pokarmem. W ten sposób mogą trafić do sieci troficznej (sieci pokarmowej), co może być bezpośrednią przyczyną śmiertelności, ale również poprzez kumulację w organizmach mogą obniżać wartość odżywczą żywności pochodzenia morskiego. Śmieci mogą również mieć wpływ na atrakcyjność pod względem zasiedlenia danego obszaru przez zwierzęta. Warto być świadomym konsekwencji swoich działań i mieć na uwadze, że każdy z nas ma wpływ na jakość otaczającego nas środowiska.
Dlatego chcemy temu przeciwdziałać jak tylko możemy! Ty też możesz pomóc:
W ROBYG wierzymy w to, że regularne działania przynoszą najlepsze efekty. Chcemy zachęcić wszystkie osoby, które korzystają z uroków trójmiejskich plaż, do pomagania przez sprzątanie – i to przy każdej dowolnej okazji. Spacerujesz, odpoczywasz, biegasz? Zabierz śmieci z plaży!
Wszyscy korzystajmy z uroków Bałtyku, cieszmy się plażą, ale i troszczmy się o nią.
Dla każdego, kto przyłączy się do akcji #spacerdlabałtyku czekają prezenty: modna eko torba oraz szklana butelka do wody, idealna do zabrania na plażę.