logo
5 Czerwca 2018
3 pokoje alternatywą dla domu

Duże, wielopokojowe mieszkania wracają do łask. Wraz z dobrą sytuacją finansową Polaków i dynamicznie rozwijającym się rynkiem mieszkaniowym rosną oczekiwania i zapotrzebowanie klientów. Polacy coraz częściej wybierają 3-4 pokojowe mieszkania stanowiące świetną alternatywę dla domu jednorodzinnego.

- W ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowaliśmy wzmożoną ilość zapytań o większe, 3-4 pokojowe mieszkania. Z pewnością sprzyja temu m.in. wciąż poprawiająca się sytuacja finansowa polskich rodzin. Nasze oczekiwania rosną i coraz częściej decydujemy się na komfort zakupu większego metrażu – mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu gdańskiego oddziału Robyg. Zainteresowanie dużymi, wielopokojowymi mieszkaniami wciąż rośnie. O powodach zmieniającej się sytuacji mówią eksperci - W ostatnim czasie wynagrodzenia klientów sukcesywnie rosną co wpływa pozytywnie na ich zdolność kredytową czy też ilość oszczędności na koncie. Sprawia to, że klienci są teraz w stanie kupować na cele mieszkaniowe lokale 3-4 pokojowe o metrażach 60-80 m2, aby podnieść standard i funkcjonalność miejsca w którym mieszkają – tłumaczy Piotr Sosnowski, Menadżer ds. Rynku Pierwotnego, Home Broker.

Coraz więcej rodzin decyduje się na większy metraż, a co za tym idzie wygodę w postaci chociażby osobnych pokoi dla wszystkich członków rodziny. Większy metraż i więcej pokoi, to świetny wybór nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też młodych par planujących założenie rodziny czy osób kupujących lokal pod najem długoterminowy. To dobra opcja, dla tych, którzy marzą o domu jednorodzinnym, jednak ze względów finansowych czy związanych z jego czasochłonnym utrzymaniem wolą zdecydować się na wygodniejszą opcję dużego mieszkania. - Do niedawana na rynku nieruchomości obserwowaliśmy tendencję zakupu przez klientów małych, kompaktowych 3-, 4 – pokojowych mieszkań w metrażach 45-60 m2. Często wpływ na to miała ograniczona zdolność kredytowa klientów i cena globalna nieruchomości, która była sporo niższa niż przy większych metrażach. Niestety mieszkania te charakteryzują się dużą ilością ciasnych pomieszczeń i na dłuższą metę bardzo ograniczoną funkcjonalnością – mówi Piotr Sosnowski.

Według raportu opublikowanego przez Otodomi ankietowani zapytani o swoje preferencje i satysfakcję z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej wybierali mieszkania 3-pokojowe. Z badania wynika, że najchętniej kupujemy lokale o powierzchni 61 – 80 m2. 66% badanych za najważniejsze kryterium zakupowe wskazało cenę, a zaraz potem lokalizację. Około 45% ankietowanych jako trzeci czynnik wskazało metraż.

Namiastka domu - Decydując się na zakup mieszkania kilkupokojowego zyskujemy przestrzeń i komfort aranżacji przypisane domom jednorodzinnym, a jednocześnie odchodzą czynności związane z jego utrzymaniem – mówi Anna Wojciechowska. Dlatego też duże 3- , 4- pokojowe mieszkanie stanowi świetną alternatywę dla domu. Pozwala na zagospodarowanie przestrzeni dla każdego członka rodziny – osobne pokoje dla dzieci oraz własną sypialnię i salon dla rodziców. Co ważne, jego koszty wykończenia i utrzymania są niższe niż domu. W przypadku mieszkania płacimy czynsz, jednak utrzymując dom, oprócz opłat stałych dochodzą nam dodatkowe koszty związane chociażby z utrzymaniem zieleni, odśnieżaniem, naprawami czy okresowym przeglądem technicznym instalacji.

Porównując koszty zakupu 3-pokojowego mieszkania zlokalizowanego blisko centrum z kosztami zakupu domku jednorodzinnego poza Gdańskiem, okazuje się, że w obu przypadkach są one zbliżone. Jednak różnica pojawia się, kiedy pod uwagę bierzemy aspekty związane z lokalizacją. Wybierając dom poza miastem, często musimy liczyć się z dłuższymi dojazdami do pracy czy staniem w korku. To natomiast bezpośrednio wiąże się z większymi wydatkami na paliwo. W przypadku mieszkania blisko centrum, zyskujemy na dobrze rozwiniętej infrastrukturze, dostępie do przedszkoli, szkół oraz sieci komunikacyjnej. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Decydując się na zakup mieszkania, wszelkie remonty czy utrzymanie budynku powierzamy zarządcy. W przypadku domu to my sami odpowiadamy za jego utrzymanie, ponosząc dodatkowe opłaty. Ponadto w budynkach wielorodzinnych, dzięki sąsiedztwu innych mieszkań zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa i wzrasta poczucie wspólnoty. Zakup mieszkania wcale nie musi wiązać się z brakiem udogodnień przypisanych domom jednorodzinnym. – Projektując przestronne, wielopokojowe mieszkania wraz z prywatnym ogródkiem czy dużym tarasem, staramy się spełniać oczekiwania klientów ceniących sobie przestrzeń i możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu – mówi Anna Wojciechowska. - W ofercie mieszkań Robyg Klienci mogą wybierać m.in. spośród 3-, 4 - pokojowych lokali o metrażach w przedziale od 55 m2 do nawet 98 m2. Mieszkania są gotowe do odbioru jeszcze w tym roku.

Telefon
Wiadomość