logo
31 Lipca 2018
Artysta fotografik Krzysztof Jakubowski dla Robyg

W historycznej części Wrzeszcza, nieopodal morza i centrum Gdańska powstaje Zajezdnia Wrzeszcz. Robyg, deweloper inwestycji, przy tworzeniu jej wnętrz do współpracy zaprosił znanego gdańskiego artystę fotografa, Krzysztofa Jakubowskiego. Jego autorskie zdjęcia Gdańska z lat 1972-1990 zdobią już hole pierwszych budynków Zajezdni.


Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że o wyjątkowości architektury osiedla zasądza fakt, iż łączy w sobie wielkomiejski styl i industrialne akcenty z nadmorską, zieloną błogością. Jednak po przekroczeniu progu holu reprezentacyjnego, okazuje się, że wnętrza Zajezdni wzbogacone zostały o historyczne fotografie przedstawiające pojazdy komunikacji miejskiej z ubiegłego wieku. Za cel bowiem postawiono integrację osiedla z jego otoczeniem i historią.
Intrygujące wnętrza inwestycji są efektem współpracy architekta, Michała Romanowskiego z gdańskim fotografem Krzysztofem Jakubowskim.
To właśnie autorskie fotografie Gdańska z lat 1972-1990 wykonane przed laty przez Krzysztofa Jakubowskiego, znanego gdańskiego fotografa, członka honorowego Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego odegrały tutaj ważną rolę. Zdjęcia zdobią ściany wspólnych przestrzeni budynków i przypominają o historii miejsca, w którym powstaje Zajezdnia Wrzeszcz. Prezentują mieszkańcom gdańskie autobusy, tramwaje czy nawet stary Polmozbyt. Te historyczne akcenty połączono z nowoczesnym designem, modną kolorystyką i ciekawym oświetleniem, aby w efekcie stworzyć przestrzenne wnętrza oddające charakter Wrzeszcza z XXI wieku.
- Powstałe wnętrza stanowią przede wszystkim wynik inspiracji historią Wrzeszcza przy jednoczesnej próbie pokazania nowoczesnego ducha dzielnicy. Mieszczące się tu dawniej zakłady samochodowe oraz funkcjonująca nadal zajezdnia autobusowa, będąca inspiracją dla nazwy osiedla, stanowiły punkt wyjścia dla koncepcji wnętrz Zajezdni Wrzeszcz. Zaproszenie do współpracy jednego z czołowych gdańskich fotografów stanowiło dla nas idealne dopełnienie całości projektu, integrując powstające osiedle z jego historią – mówi projektant wnętrz, Michał Romanowski.
- Od kiedy pamiętam interesowała mnie historia miasta. Dokumentacja otoczenia, to jedna z moich głównych działalności. Zawsze też przyświecała mi myśl, że trzeba fotografować, bo to przejdzie do historii. Kiedy zaproszono mnie do współpracy przy tworzeniu wnętrz Zajezdni Wrzeszcz, na początku zastanawiałem się nad stosownością umiejscowienia tych właśnie, już historycznych fotografii w budynkach inwestycji. Jednak po chwili namysłu, uświadomiłem sobie, że te zdjęcia pokazują pewien fragment historii Gdańska, którą mogę opowiedzieć dalej. Tym samym podjąć próbę przekazania mieszkańcom ducha tego miejsca – komentuje fotograf Krzysztof Jakubowski.
Wyjątkowa przestrzeń do życia

- Zajezdnia Wrzeszcz jest dla nas wyjątkowym projektem pod wieloma względami. Inwestycję kierujemy do wymagających osób, ceniących nie tylko lokalizację i standard, ale i estetykę. Dlatego też postawiliśmy na jakość i podwyższony standard oraz nieprzeciętną estetykę wnętrz. Chcemy zaoferować naszym klientom nie tylko komfortowe miejsce do życia, ale przede wszystkim dać im poczucie jego wyjątkowości - mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu gdańskiego oddziału Robyg.
Przy tworzeniu koncepcji inwestycji deweloper powziął zamiar stworzenia niepowtarzalnej przestrzeni o podwyższonym standardzie, w której wnętrzach na stałe zagości sztuka nawiązująca do historii dzielnicy.
- Obecność sztuki we wnętrzach, w których żyjemy, z pewnością wywiera duży wpływ na nasze poczucie estetyki. Przeniesienie jej elementów do wspólnych przestrzeni mieszkalnych dodatkowo wpływa na prestiż i zdecydowanie podnosi wartość inwestycji – mówi Anna Wojciechowska.
Spójny i niepowtarzalny charakter inwestycji osiągnięty zostanie między innymi poprzez harmonię pomiędzy wnętrzami, a zewnętrznym stylem budynków. Zauważalne nawiązanie do dawnego, przemysłowego charakteru dzielnicy we wnętrzach widać zarówno w formach, jak i użytych materiałach: klinkierze, stali i metalowych, czarnych profilach o surowym wyglądzie, przypominających szyny tramwajowe.
Zajezdnia Wrzeszcz
Projekt osiedla powstał w gdańskiej pracowni B1 Architekci. Budynki Zajezdni Wrzeszcz będą miały od pięciu do trzynastu kondygnacji nadziemnych. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstały już dwa budynki, w których przekazano mieszkania. W sumie w ramach całej inwestycji Robyg powstanie około 2000 mieszkań. Obecnie w Zajezdni Wrzeszcz w ofercie znajduje się ponad 130 mieszkań jedno, dwu, trzy i czteropokojowych o podwyższonym standardzie i powierzchni od 37 do 112 m2. Oprócz ciekawej architektury i wysokiego standardu inwestycję wyróżnia znakomita lokalizacja łącząca sąsiedztwo morza i natury z bliskością centrum miasta.

Telefon
Wiadomość