logo
8 Lutego 2021
Lawendowe Wzgórza -11-letnie miasteczko w pełnej okazałości!

Lawendowe Wzgórza to największa inwestycja mieszkaniowa w Gdańsku, której historia budowana była latami przez ROBYG.
W ciągu 11 lat osiedle stało się domem dla ponad 3700 gdańszczan i ich blisko 650 czworonogów. Prace przy inwestycji dobiegły końca, a osiedle w swojej pełnej okazałości zostało oficjalnie przekazane do użytkowania mieszkańcom.
 

Imponujące liczby
 

Lawendowe Wzgórza stanowią imponującą, nowoczesną przestrzeń leżącą na terenie 22 ha działki o łącznej powierzchni użytkowej 95 385 m2. W kompleksie 33 budynków mieści się 2060 mieszkań oferujących około 9500 m2 balkonów z blisko 10 km długością balustrad. Z uwagi na wielokondygnacyjną zabudowę - budynki wyposażone są w 44 windy szybkobieżne, które łącznie mogłyby nas wznieść na wysokość 600 m. W strukturę budynków wbudowano 7200 okien, z których podziwiać można tereny wspólne, aż 11 placów zabaw, a także posadzonych przez dewelopera około 1110 drzew oraz krzewów. Natomiast pod ziemią biegnie 10 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej ułożonej w gruncie.

- Na wybudowanie inwestycji zużyliśmy około 90 tys. m3 betonu – jest to 2 razy więcej niż na gdyński SEA TOWERS, a ze zużytej stali moglibyśmy wybudować 2 mosty GOLDEN GATE w San Francisco, natomiast ilość trawy mogłaby pokryć 3 krotnie murawę stadionu ENERGA Gdańsk – zaznacza Artur Czapliński, kierownik projektu Robyg w Gdańsku.

Dawniej, a dziś
 

Historia Lawendowych Wzgórz sięga 2009 roku, kiedy to w nie tak znanej wówczas, młodej dzielnicy Gdańska – na Jasieniu spotkać można było jedynie połacie zieleni i pola kukurydzy.
W ciągu 11 lat od wbicia pierwszej łopaty udało się stworzyć przestrzeń oferującą bogatą lokalną infrastrukturę handlowo-usługową, komunikacyjną i edukacyjną - a na dawnych polach wyrosło tętniące życiem miasteczko, w którym obecnie zamieszkuje ponad 3700 osób i ich blisko 650 czworonogów.

- Jest to jedno z pierwszych i za razem największych osiedli powstałych w tej lokalizacji - mówi Artur Czapliński, kierownik projektu Robyg w Gdańsku - Dzięki Lawendowym Wzgórzom sama dzielnica zmieniła się nie do poznania i obecnie stanowi jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji do zamieszkania – dodaje.

Prace nad powstaniem osiedla oraz budowy całego kompleksu 33 budynków trwały wiele lat, z każdym rokiem powstawały kolejne etapy wzbudzając ogromne zainteresowanie i przyciągając setki nowych mieszkańców. Inwestycja w swej pełnej krasie została przekazana do użytkowania z końcem ubiegłego roku.

- Przez ponad 10 lat przy wznoszeniu osiedla - codziennie, poza niedzielami, pracowało około 150 osób. Każdy dzień ich pracy ostatecznie przyniósł ten imponujący efekt i Lawendowe Wzgórza są dzisiaj domem dla ponad 3700 osób – opowiada Artur Czapliński, kierownik projektu Robyg w Gdańsku.

Miasteczko do życia
 

Lawendowe Wzgórza to więcej niż osiedle mieszkalne – obecnie stanowi małe miasteczko otoczone bogatą lokalną infrastrukturą handlowo–usługową, komunikacyjną, a także edukacyjną. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń, która zaspokaja wszystkie potrzeby mieszkańców. W jej sąsiedztwie znajdują się liczne sklepy, piekarnie, żłobki, przedszkola, szkoły oraz gabinety stomatologiczne i kosmetyczne – wszystko czego potrzeba do wygodnego życia.

Kluczową kwestią przy projektowaniu osiedla było poczucie komfortu mieszkańców. Niezwykle istotna bowiem była koncepcja architektoniczna uwzględniająca funkcjonalność części wspólnych. Oprócz budynków i dobrze zaplanowanej infrastruktury zaaranżowane zostały w tereny zielone, które łącznie zajmują blisko 13 ha – w tym aż 11 placów zabaw, wielofunkcyjne boisko, strefy relaksu, barbecue i ścieżki rowerowe. Osiedle posiada także własną sieć WiFi dostępną dla mieszkańców – mówi Arkadiusz Borowiecki, dyrektor ds. realizacji inwestycji Robyg w Gdańsku. 

Co warto podkreślić, inwestycja jest energooszczędna i ekologiczna poprzez zastosowane rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne czerpiące energię ze światła słonecznego oraz wykorzystywane w częściach wspólnych energooszczędne oświetlenie led sterowane czujnikami ruchu. Komfort użytkowania mieszkań podnosi także dostępna, nowoczesna technologia ROBYG SMART HOUSE wyposażona m.in. w funkcję sterowania oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi i bezpieczeństwem w mieszkaniu.
Szeroko rozwinięta infrastruktura
Dzielnica Gdańsk-Jasień z biegiem lat stała się coraz bardziej rozpoznawalnym punktem na mapie Gdańska - bez wątpienia ogromny wpływ miał na to rozwój inwestycji Lawendowe Wzgórza. Deweloper czynnie wspierał i inwestował również w zewnętrzne działania mające na celu rozbudowę dzielnicy przeznaczając ponad 4,5 mln zł. W ramach przekazanych środków udało się m.in. wybudować osiedlowe przedszkole, ustawiono także przystanek autobusowy i zadbano o nowy fragment infrastruktury w postaci chodnika wzdłuż ulicy Jabłoniowej.


Jak zapowiedział deweloper nie jest to koniec inwestowania w rozwój dzielnicy: - Zaplanowane są kolejne działania - jednym z nich jest budowa terenów rekreacyjnych na około 8 ha działki, na co przeznaczone zostanie blisko 4 mln zł - zapewnia Arkadiusz Borowiecki, dyrektor ds. realizacji inwestycji Robyg w Gdańsku. 

Komfort w codziennym przemieszczaniu się podniosła rozbudowana sieć drogowo-komunikacyjną. Inwestycje drogowe takie jak aleja Pawła Adamowicza łącząca bezpośrednio Piecki Migowo z Jasieniem otworzyła zupełnie inną perspektywę w mieście. Przystanek linii tramwajowej zlokalizowany przy samym osiedlu wraz z wybudowanymi usprawnieniami drogowymi, znacznie usprawnia komunikację mieszkańców osiedla z centrum Gdańska.

Telefon
Wiadomość