logo
16 Kwietnia 2021
Raport: Poznaniacy o ekologii i standardzie swoich mieszkań

ROBYG, nowy deweloper wchodzący na poznański rynek, przeprowadził badanie wśród mieszkańców miasta, żeby dowiedzieć się, jak chcą mieszkać, czy ich preferencje uległy zmianie w trakcie pandemii i jak dużą wagę przywiązują do ekologii. Celem tych działań było jak najlepsze dopasowanie oferty dewelopera do gustów poznaniaków. Wyniki potwierdziły, że mieszkańcy Poznania dbają o środowisko, chcą mieszkać w bezpiecznym, komfortowym i przytulnym domu, a podczas pandemii zwracają większą uwagę na kwestie związane z komfortem oraz samopoczuciem w swoich czterech kątach.
– Opinia mieszkańców Poznania jest dla nas niezwykle ważna. Zdajemy sobie sprawę, że ostatni rok zmienił sposób, w jaki patrzymy na nasze otoczenie, i co innego przykuwa teraz naszą uwagę. Dzisiaj kwestia zasobów naturalnych i troski o środowisko jest istotna dla coraz większej grupy Polaków i łączy się z tym, w jaki sposób dbamy o planetę w naszych domach i mieszkaniach. Chcieliśmy sprawdzić, co o tych zagadnieniach myślą mieszkańcy stolicy Wielkopolski i w jaki sposób wyobrażają sobie nowoczesne budownictwo oraz standard, w jakim chcieliby mieszkać – mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu

Poznań w trosce o środowisko

ROBYG zapytał poznaniaków, czy i jak dbają o środowisko. Aż 84% respondentów zapytanych, czy w codziennym życiu dbają o ten aspekt, odpowiedziało twierdząco. Do jego zaniedbywania przyznało się jedynie 6% z nich. Najczęściej badani podejmują następujące działania: ponad 8 na 10 z nich segreguje odpady (88% odpowiedzi „często” lub „zawsze”), zabiera do sklepu własną siatkę (85%), czy też kupując żarówki, decyduje się na oświetlenie LED (83%). Więcej niż 7 na 10 badanych oszczędza wodę (78%) czy energię elektryczną (76%).

Najrzadziej podejmowanymi przez poznaniaków aktywnościami w ramach ochrony środowiska są kupowanie kosmetyków w szklanych opakowaniach (49%) czy też wybór  komunikacji miejskiej (44%). Tylko 1/3 poznaniaków jest skłonna do ograniczenia spożywania mięsa (32%).

Bezpieczny, komfortowy, przytulny

Badani zapytani o to, jaki ich zdaniem powinien być dom (mieszkanie), na pierwszych miejscach wskazali kwestie związane z bezpieczeństwem (67%), komfortem (64%) i faktem, że powinien on być przytulny (63%). Dla respondentów najważniejszymi cechami budynku mieszkalnego przyjaznego środowisku są energooszczędność, jak również położenie blisko natury. Zarówno dla kobiet i mężczyzn obecność zieleni jest najistotniejszym udogodnieniem na osiedlu. Jednak w grupie kobiet znacznie więcej osób wybrało tę odpowiedź (63%) niż w grupie mężczyzn (50%).

– Zapytaliśmy poznaniaków o najważniejsze dla nich czynniki, którymi kierowaliby się przy zakupie mieszkania. Ankietowani mieli możliwość wielokrotnego wyboru. Aż 3/4 z badanych jako ten najważniejszy element wybrało cenę. Kolejne dwa składniki stanowiły lokalizacja (65%) oraz wielkość mieszkania (57%). Za najistotniejsze udogodnienia w zamieszkiwanym budynku, ankietowani uznali obecność drzew i roślin na osiedlu (56%), bliskość węzłów komunikacyjnych (co 4 badany) oraz paczkomat (22%) – podsumowuje Anna Wojciechowska.

Mieszkanie w czasach COVID-19

– Byliśmy ciekawi, w jaki sposób pandemia zmieniła mieszkania poznaniaków. Odpowiedzi wskazywały, że najwięcej osób zwróciło uwagę na kwestie związane z komfortem i samopoczuciem. Tego zdania było aż 63% badanych. Wyniki te potwierdziły też ogólnorynkowy trend, w którym przestrzeń taka jak balkon czy ogródek jest dzisiaj traktowana jako część mieszkania równie istotna jak salon i sypialnie oraz że praca i nauka zdalna pokazały, jak dobrze dobrana nieruchomość pod kątem potrzeb mieszkańca, może zmienić jego życie – wyjaśnia Anna Wojciechowska.

Jednocześnie ankietowani na pytanie na co zwracają większą uwagę podczas przebywania w domu w czasie pandemii, odpowiedzieli, że jest to: jakość powietrza (53%), dostęp do ogródka/balkonu (52%), energooszczędność (46%), dostęp do światła (45%). Większość kobiet zaczęła przywiązywać wagę do dostępności balkonu, tarasu czy też posiadania własnego ogródka w miejscu zamieszkania (65%). Mężczyźni zaś przyznają, że w największym stopniu zaczęła ich interesować jakość powietrza (56%). Warto również zwrócić uwagę, że w grupie mężczyzn na drugim miejscu, z odsetkiem odpowiedzi wynoszącym 45%, uplasowała się odpowiedź „dostęp do światła słonecznego”.

Nowoczesne technologie w mieszkaniach

W nowoczesnym budownictwie już dzisiaj dużą rolę odgrywa nowoczesna technologia, która umożliwia zdalne sterowanie mieszkaniem w zakresie oświetlenia, urządzeń elektrycznych oraz systemu bezpieczeństwa. 6 na 10 badanych wyraziło potencjalne zainteresowanie technologią Smart House w przypadku zakupu nowego mieszkania (61%).

Warto podkreślić, że poznanianki zdecydowanie częściej niż poznaniacy deklarują, że przy zakupie mieszkania/domu zwróciłyby uwagę na obecność inteligentnych systemów sterowania oświetleniem (62%) lub czujników okien i drzwi (61%). W grupie mężczyzn było to odpowiednio 54% dla systemów sterowania oświetleniem i 53% dla czujników.

– Cieszy nas, że wyniki badania współgrają z najważniejszymi wyróżnikami naszych inwestycji, które dotychczas zbudowaliśmy w innych polskich miastach. Stawiamy na wysoki standard i proekologiczne rozwiązania w mieszkaniach oraz przestrzeni dookoła nich. Przykładem tej postawy jest fakt, że jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy system zdalnego sterowania mieszkaniem w standardzie, bez dopłat, i widzimy, że klienci to docenili – podkreśla Anna Wojciechowska. – Na naszych osiedlach budujemy place zabaw, strefy wypoczynku na świeżym powietrzu, ale też pomieszczenia do rekreacji wewnątrz budynku jak kids play, siłownie czy strefy coworkingowe dla mieszkańców. Myślimy, że te rozwiązania spodobają się poznaniakom.

Zielone inicjatywy ROBYG

– Chcemy, aby początek naszej wspólnej drogi w stolicy Wielkopolski był jak najbardziej pożyteczny, ale też zgodny z gustami i potrzebami poznaniaków, dlatego ostatnio zorganizowaliśmy ankietę dla mieszkańców i zgodnie z ich wyborem posprzątaliśmy teren między Prokuraturą Okręgową a Ogrodem Jordanowskim. Jesienią wysyłaliśmy jabłonki do przedszkoli, a teraz, na wiosnę, planujemy kolejne „zielone” akcje wspierające kwestie zrównoważonego rozwoju w mieście, o których będziemy niebawem informować – podsumowuje Anna Wojciechowska.


Badanie „Poznaniacy o ekologii i standardzie swoich mieszkań” przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie ROBYG na grupie 689 mieszkańców Poznania, Marzec 2021.

Więcej informacji: https://poznan.robyg.pl

Telefon
Wiadomość